عقب‌گرد کاشی و سرامیک در صادرات

رییس انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان کاشی و سرامیک با بیان این‌که مکانیزم تحریک تقاضا در این بخش هنوز مشخص نیست، گفت: کاشی و سرامیک در سال جاری به لحاظ صادرات عقب‌گرد داشته است.

بهنام عزیززاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که طرح دولت برای سرمایه‌گذاری در تولید و تحریک تقاضا قطعا می‌تواند تاثیر‌گذار باشد، اظهار کرد: هنوز جزئیات نحوه اجرای بسته "تسریع رونق اقتصادی"مشخص نیست و از سوی دیگر قانون رفع موانع تولید نیز هنوز به کارخانه‌ها نرسیده است.

وی با اشاره به احتمال خروج بخش مسکن از رکود با این طرح ادامه داد: اگر رکود از حوزه ساخت‌وساز خارج شود قطعا تاثیرات خود را در مصرف مصالح ساختمانی به ویژه کاشی و سرامیک خواهد گذاشت اما این‌که این تاثیر چه زمانی در این بخش مشخص شود بستگی به سرعت اجرای طرح از سوی دولت دارد.

رییس انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان کاشی و سرامیک با بیان این‌که مکانیزم اجرایی این طرح هنوز برای تولید‌کنندگان مشخص نشده است، گفت: اگر صرفا به تولید‌کنندگان تسهیلات داده شود و شرایطی برای فروش محصولات آنها فراهم نشود، تاثیر خاصی را در این بخش شاهد نخواهیم بود، چراکه تا وقتی بازار استفاده از مصالح ساختمانی راه نیفتد مردم کاشی و سرامیک را به چه دلیلی باید بخرند؟

عزیززاده افزود: اگر در ساخت‌وساز تحرک ایجاد شود آن زمان است که حتی ممکن است نیازی برای ارائه تسهیلات به تولید‌کنندگان نباشد مگر این‌که دولت تصمیم بگیرد به جای تحریک بخش‌های مصرف کننده مصالح ساختمانی، خودش این محصولات را بخرد و صادر کند.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت حمایت از صادرکنندگان اظهار کرد: پیشنهاد داریم که اعتباراتی برای حمایت از صادرات در نظر گرفته شود و باید ببینیم بانک توسعه صادرات چه راهکاری را برای این حمایت در نظر خواهد گرفت.

رییس انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان کاشی و سرامیک درباره‌ میزان صادرات کاشی و سرامیک در سال جاری نیز ادامه داد: شرایط صادرات ما از نظر کمی نسبت به سال گذشته حفظ شده است اما اگر بخواهیم از بعد اقتصادی وضعیت صادرات خود را بررسی کنیم با توجه به این‌که صادرات ما از لحاظ ارزش ثابت بوده است به معنی عقب‌گرد در این بخش است.

عزیززاده تصریح کرد: با توجه به این‌که تولید کاشی و سرامیک در سال گذشته افزایش پیدا کرد ثابت‌ ماندن صادرات به معنی عقب‌گرد در این بخش است.

1394/10/21 | ایسنا